Güvenlik şirketleri, Özel Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girmemesinin sektörde birçok sıkıntı yarattığını ve kurumsallaşan şirketlere darbe vurduğunu savundu.

Özel güvenlik şirketlerinin yetkilileri, yasa taslağının Meclis Alt Komitesi’nden geçtiğini ancak Meclis Genel Kurulu’nun onayını beklediğini belirterek, milletvekillerini göreve davet etti.

Sektörde hizmet veren kurum yetkilileri, yetki alanlarının yasa ile belirlenmesi gerektiğine işaret etti. Şirket yetkilileri, devletin güvenlik konusunda hizmet alımı yaptığına dikkat çekerek, “Yetkimizi, görev alanımızı bilmiyoruz. Hiçbir yasal dayanağımız yok. Üniforma giyen bir kişinin görev ve yetkileri yasa ile belirlenmeli. Bu hükümetlerin ayıbıdır” şeklinde konuştu.

Çelebioğlu: Meclise gidip bilgi verdik

Çelebioğlu Güvenlik Şirketleri Direktörü Mehmet Çelebioğlu, yasa ile ilgili Meclis’e çağrıldığını, geçmişte hazırlanan bir yasa tasarısını incelediklerini ve yasayı günümüz koşullarına göre düzenledikten sonra Meclis’e gönderdiklerini ancak, yasanın kadük olduğunu belirtti.

KIBRIS’a konuşan Mehmet Çelebioğlu, “Bu yasa tasarısının yürürlüğe girmemesi hükümetlerin ayıbıdır. Hükümetler hizmet alımı yapıyor ancak yasa yürürlüğe girmiyor” dedi.

Hükümetin yasayı ivedilikle Meclis Genel Kurulu’nda onaylaması gerektiğine işaret eden Çelebioğlu, yasanın yürürlüğe girmesinin önemine değindi.

Çelebioğlu, yasanın yürürlüğe girmesi halinde, sektörde kaçak işçiliğin önüne geçileceğini ve çalışanların kayıt altına alınacağını kaydetti.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle, yasal çerçevede çalışanın güvenliğinin sağlanacağını, yurtdışından hizmet alımının ve haksız rekabetin önüne geçileceğine de dikkat çekti.